Temizliği

Buzdolapları sağlıklı kullanım koşullarının sağlanması adına temizliği düzenli olması gereken cihazlardır. Bu işlem sadece silme ya da yıkama şeklinde olmaz. Çünkü, içindeki çok sayıdaki gıda maddesinin belirli zamanlarda tüketilmediği taktirde atılması gerekir. Bu da temizlik işlemlerinin bir parçasıdır.

Özellikle oluşan kokuların sebebi genellikle haddinden fazla zaman boyunca korunmaya çalışan gıdalardır. Hangi yiyecek yada içeceğin ne kadar saklanabileceği iyi bilinmeli ve buna göre hareket edilmelidir. Aksi taktirde hem israf olacak hem de bu yiyecekler atılmadığında diğerlerine de zarar verecektir.

Temizliği zamanında yapılmayan buzdolaplarıyla ilgili yaşanan en büyük sıkıntı kokuların kalıcı hale gelebilmesidir. Çünkü, diğer ürünlerdeki bozulmanın sebep olduğu kirlilik bulaşarak temiz gıdaların üzerine ve sulara yayılabilir. İhtiyaç duyulan malzemeler marka ve modellere göre farklılıklar gösterebilse de temelde mantık aynıdır. Hassas yüzeylere zarar verebilecek sert ürünlerden kaçınılmalıdır. Ayrıca, özel üretilmiş malzemeler kullanılabilir.

Her model farklı özelliklere sahip olsa da genelde son zamanlarda üretilen cihazların cam raflara sahip oldukları görülmektedir. Bunun en büyük avantajı uzun zaman kullanım sonunda paslanma gibi sorunların önüne geçilebilecek olmasıdır. Eğer cam raf yerine beyaz kaplamalı tel şeklindeki metal raflara sahipseniz, en özen göstermeniz gereken konu ıslak bırakılmamalarıdır. Silindikten ya da yıkandıktan sonra mutlaka kuru bir bez yardımıyla kurulanmaları gerekir.

İstanbul Siemens Yetkili Servis

Kuruttuktan sonra yıkanan parçaları havalandırmak da akıllıca bir davranıştır. Böylelikle daha etkili bir arındırma yapılabilir. Meyve ve sebzeliklerin temizlenmesi için de aynı kurallar geçerlidir. Özellikle çürüme meydana gelmeden tüketilmeleri gerekir. Yani uygun şekilde kullanmak ileride yaşanacak sorunların da önüne geçmek anlamına gelebilir.

Özetlersek, ilk dikkat edilecek husus her noktanın işlemden geçirilmesi gerektiğidir. ikinci önemli husus ise üreticinin tavsiyesi doğrultusunda buzdolabı temizliği yapılması gerektiğidir. Üstelik, kurutmanın önemi ve havalandırma da ihmal edilmemelidir. Ama hepsinden önemlisi tüketilmeyecek olan yiyeceklerin çürümeye bırakılmamasıdır.


Siemens Servis