Çalışma Yöntemi

Hem ısıtma hem de soğutma yaparak hayatımızı kolaylaştıran klimaların çalışma yöntemi temel fizik kurallarına dayanarak şekillenir. Enerji kaynağı olarak elektrik kullanırken buzdolaplarında olduğu gibi soğutucu gaz yardımı alınır. Ortamdaki ısı bu gazın faz değiştirmeleri sayesinde borular yardımıyla dış ortama aktarılır. Isıtma da gaz aracılıyla yine elektriğin kullanılması sonucunda sağlanır.

Isıtma ve soğutma için iki farlı yönlendirme çeşidi verimli olacaktır. Isıtmada havanın aşağı doğru yönlendirilmesi gerekir. Yani, üfleme yere doğru olmalıdır. Çünkü sıcak hava daha hafif olacağı için yukarı çıkacaktır. Yönlendirme tersine olduğunda aşağı inmesi zor olduğu için verimlilik daha az sağlanmış olur.

Yukarıda değindiğimiz mantık soğutma içinde ters istikameti zaruri kılar. Yani tavana doğru üfleme gereklidir. Bunun da nedeni aynıdır. Yani, soğuyan hava aşağı ineceğinden verimlilik maksimum düzeyde sağlanabilir. Tüm bunların yanında havanın her koşulda filtrelerden geçtiği unutulmamalıdır. Gereken önem verilerek temizlikleri ihmal edilmemelidir.

İstanbul Siemens Yetkili Servis

Bu ürünlerin lüks olarak görülmekten ne kadar hızlı çıktığı düşünüldüğünde şaşırmamak elde değildir. Pek çok insan tarafından gereksiz bile görülen bu aletler, bugün toplumun büyük çoğunluğu tarafından ihtiyaç kabul edilmektedir. Tabii bunda mevsimsel etkiler de söz konusudur. Nispeten sıcak ortamlarda yaşayan insanlar için serinleme ve nem dengesinin ayarlanması büyük bir lütuftur. Fakat, her ne olursa olsun gereksiz gören insanlar da olacaktır. Yokluklarında da yaşantı devam ediyordu. Bu yanlış değil. Ama tüm beyaz eşyaların ana amacı yaşamı daha rahat ve kolay kılmaktır.

Piyasaya yeni çıkmaya başladıkları zamanı düşünürsek, çoğu insan tarafından büyük bir lüks olarak görüldüklerini hatırlayabiliriz. Çalışma yöntemleri itibariyle yeni bir keşif de sayılmazlardı. Mantıkları çoğu cihazla aynıydı. Aslında büyük bir buzdolabı gibi bile düşünülebilir. Buzdolabının içinin oda olduğu. Alan elbette daha geniş ama, istenen sıcaklık düşüşü o kadar da fazla değildir.

Çalışma yöntemi ve işlevleri düşünüldüğünde klimaların beyaz eşyaların amacını anlatan güzide örneklerden olduğu rahatlıkla söylenebilir. İnsan hayatı için zaruri değillerdir. Ama, bugün bakıldığında şehirlerarası yolculuk yapan her toplu taşıma aracında kullanıldıkları görülür. Bunun sebebi de apaçık bir şekilde konforun önemini gösterir.


Siemens Servis